20 sierpnia 2024 zakończył się okres obowiązywania umowy wielostronnej M322. Umowa ta obowiązywała w Wielkiej Brytanii, Norwegii, Czechach i ułatwiała przewóz sztucznych ogni czyli fajerwerków.
Jakie są podstawy umów wielostronnych ADR?
Zgodnie z artykułem 3 ustęp 4 Umowy ADR Umawiające się Strony (umowy ADR) zachowują prawo ustalania, w drodze specjalnych umów dwustronnych lub wielostronnych, że niektóre towary niebezpieczne, które stosownie do niniejszej Umowy są całkowicie wyłączone z międzynarodowych przewozów, pod pewnymi warunkami mogą być przyjęte do międzynarodowego przewozu na ich terytoriach, albo, że towary niebezpieczne, które stosownie do niniejszej Umowy są przyjmowane do międzynarodowego przewozu tylko na specjalnych warunkach, mogą być dopuszczone do międzynarodowego przewozu na ich terytoriach pod warunkami mniej rygorystycznymi niż warunki ustalone w załącznikach do niniejszej Umowy.
Odstępstwa czasowe pozwalają właściwym władzom Umawiających się Stron uzgodnić bezpośrednio między sobą dopuszczenie niektórych operacji transportowych na swoich terytoriach na zasadach czasowego odstępstwa od wymagań ADR, pod warunkiem, że nie zostanie przez to obniżony poziom bezpieczeństwa.
Takie umowy pozwalają w określonych sytuacjach ułatwić przewóz pewnych towarów niebezpiecznych bez stosowania części lub całości przepisów umowy ADR. Maksymalny okres obowiązywania umowy wielostronnej w ADR to 5 lat.
Czego dotyczyła umowa M322?
Umowa M322 miała na celu ułatwienie przewozu sztucznych ogni o numerach UN 0335 oraz UN0336. Przy zastosowaniu wszystkich wymogów umowy ADR taki przewóz wymaga między innymi posiadania przez kierowcę, który ukończył kurs ADR, uzyskania uprawnień ADR, pojazd powinien spełniać dodatkowe wymagania techniczne i być wyposażonym w tzw. „czerwony pasek”. O uzyskiwaniu świadectwa dopuszczenia do przewozu towarów niebezpiecznych możesz przeczytać w artykule na naszej stronie.
Władze krajów, które podpisały umowę M322 motywowały to okazjonalnym przewozem fajerwerków nasilonym w okresie Sylwestra i Nowego Roku. Ze względu na nasiloną sprzedaż fajerwerków w tym okresie trudno było zapewnić pojazdu spełniające wymogi EX/II i EX/III. Spełnienie tych wymogów przed w byłoby nadmiernie kosztowne.
Dla materiałów i przedmiotów wybuchowych w większości wypadków wymagane jest posiadanie pojazdu typu EX/II lub EX/III. Umowa M322 pozwalała przewozić pewne ilości towarów niebezpiecznych klasy 1 (wybuchowe) przypisane do numerów UN 0335 i UN0336 pojazdem bez specjalnej konstrukcji.
Należy pamiętać, że umowa M322 nie zwalniała ze wszystkich obowiązków wynikających z umowy ADR. Kierowcy przewożący te produkty nadal powinni posiadać uprawnienia ADR podstawowy oraz ADR klasa 1.
Na jakich zasadach można było realizować ułatwione przewozy?
Umowa M322 ograniczała przewóz UN 0335 i UN 0336 do 2500 kg jako ładunek mieszany, a do 7500 kg gdy przewożony był wyłącznie UN 0336.
Dodatkowym wymogiem była konieczność wyłączenie podczas załadunku, rozładunku i przewozu ogrzewaczy spalinowych niespełniających wymogów przepisu 9.2.4.7.5.
Przepis 651 i ułatwienia w przewozie
W ADR 2023 dla UN 0336 przypisany jest przepis szczególny 651, który również pozwala na ułatwienia w przewozie fajerwerków. Wymóg zastosowania pojazdu EX/II lub EX/III wskazany jest w przepisie V2 (1) w przepisie 7.2.4. umowy ADR.
Natomiast przepis 651 wskazuje, że przepisu szczególnego V2 (1) nie stosuje się, jeżeli masa netto materiałów wybuchowych na jednostkę transportową nie przekracza 4000 kg, pod warunkiem, że masa netto materiałów wybuchowych na pojazd nie przekracza 3000 kg.
Podsumowując możemy użyć przy przewozie UN 0336 pojazdów bez „czerwonego paska” jednak ich masa musi być ograniczona do 4000 kg netto na jednostkę transportową oraz 3000 kg netto na pojazd.
Przy takim przewozie fajerwerków należy wypełnić pozostałe wymogi w zakresie uprawnień ADR kierowcy, dokumentu przewozowego, wyposażenia w postaci tzw. „skrzynki ADR” i odpowiednich gaśnic.
Więcej o przewozie fajerwerków na naszych szkoleniach ADR klasa 1. W trakcie kursu ADR klasa 1 (wybuchowe) dowiesz się zasadach przewozu towarów niebezpiecznych klasy 1. Ciekawostki znajdziesz na naszej stronie we wpisie o przewozie towarów niebezpiecznych klasy 1.
Twoja firma lub instytucja zajmuje się towarami niebezpiecznymi? Jesteś wytwórcą odpadów, transportujesz odpady? Chcesz upewnić się, że wypełniasz swoje obowiązki w zakresie określonym w umowie ADR? Chcesz sprawdzić czy Twoja organizacja powinna wyznaczyć doradcę do spraw bezpieczeństwa DGSA – ADR i złożyć sprawozdanie? Skontaktuj się z nami 605 237 237!
Planujesz zdobyć uprawnienia do przewozu towarów niebezpiecznych? Zapraszamy na nasze kursy ADR dla kierowców. Sprawdź naszą atrakcyjną cenę kursu ADR w cenniku.