Skontaktuj się z nami - Nasi doradcy są do Twojej dyspozycji.

Maksymalna pojemność zbiorników paliwa ADR

Maksymalna pojemność zbiorników paliwa według ADR

Maksymalna pojemność zbiorników paliwa ADR? Jakie są limity wielkości zbiorników paliwa według ADR?

Pojemność całkowita zbiorników stałych nie powinna przekraczać 1500 litrów na jednostkę transportową, a pojemność zbiornika zamocowanego na przyczepie nie powinna przekraczać 500 litrów. W zbiornikach przenośnych dopuszcza się przewóz najwyżej 60 litrów paliwa na jednostkę transportową. Ograniczeń niniejszych nie stosuje się do pojazdów służb ratowniczych.

Umowa ADR reguluje maksymalną dopuszczalną pojemność zbiorników paliw ciekłych. Dla wielu przewoźników zajmujących się transportem towarów może to być kosztowna niespodzianka. Firma transportowa przewożąca ładunki neutralne może nie mieć świadomości jaka jest dopuszczalna pojemność zbiorników dla jednostki transportowej.

Wielkość zbiorników paliwa umowa ADR reguluje poprzez wyłączenie spod przepisów paliwa znajdującego się w zbiornikach pojazdu i służącego do jego napędu lub do pracy jego wyposażenia, które jest używane podczas przewozu lub przeznaczone do takiego użycia, w związku z wykonywaniem operacji transportowej.

Paliwo, o którym mowa, może być przewożone w zbiornikach stałych, zgodnych z odpowiednimi przepisami, połączonych bezpośrednio z silnikiem pojazdu lub jego dodatkowym wyposażeniem lub przeznaczonych do tego celu zbiornikach przenośnych (np. w kanistrach).

Limity pojemności zbiorników paliwa (baków) lub zbiorników przenośnych wskazane są w przepisie 1.1.3.3 Wyłączenia dotyczące przewozu paliw ciekłych. Przepis ten wskazuje, że paliwo przeznaczone do napędu pojazdu nie podlega przepisom umowy ADR jeśli nie przekracza limitów pojemności zbiorników 1500 l na jednostkę transportową, 500 l na przyczepę (naczepę), zbiornikach przenośnych 60 l. Podkreślić tu trzeba, że przepisy ADR odnoszą się do pojemności zbiorników, a nie faktycznej ilości paliwa w danym momencie.



zbiornik paliwa ADR max
źródło: https://www.gov.pl/web/witd-poznan/niezgodnosc-z-umowa-adr - zbyt duże zbiorniki paliwa

Szczególnie uważać muszą przewoźnicy korzystający z zestawów ciągnik z naczepą chłodnią wyposażoną w spalinowy agregat. Przy takim zestawieniu pojazdów do pojemności zbiorników musimy dodać również zbiornik służący do zasilania agregatu chłodniczego. Często już na etapie zakupu ciągnika trzeba odpowiednio dobrać pojemność zbiorników paliwa aby nie przekroczyć limitów wskazywanych przez umowę ADR. 
Z takim przekroczeniem maksymalnej pojemności zbiorników paliwa według ADR mieliśmy do czynienia w sytuacji opisywanej na stronie Inspekcji Transportu Drogowego (ITD). 27 sierpnia 2024 skontrolowana jednostka transportowa przewoźnika z Łotwy wyposażona była w 3 zbiorniki stałe paliwa o łącznej pojemności 1735 litrów. Przekraczało to maksymalną pojemność zbiorników paliwa dopuszczoną przez umowę ADR to jest 1500 l. 
Zwróćmy uwagę, że ciągnik wyposażony był w 2 zbiorniki paliwa, które razem miały pojemność 1490 l. W lewym 945 l, a w prawym 545 l. Czyli tak skonfigurowany ciągnik siodłowy nie nadawał się do spięcia z naczepą chłodnią. 

Maksymalna pojemność całkowita zbiorników paliwa według ADR - 1500l
Limity pojemności zbiorników paliwa według ADR. Maksymalna pojemność zbiorników paliwa 1500l.

Ograniczeń niniejszych nie stosuje się do pojazdów służb ratowniczych. 

Jakie zbiorniki może mieć pojazd napędzany gazem?

W przypadku pojazdów napędzanych gazem również umowa ADR posługuje się przepisami opartymi na wyłączeniach. Przepisy umowy ADR nie dotyczą gazów znajdujących się w zbiornikach paliwa gazowego pojazdu wykonującego operację transportową i służących do jego napędu lub do zasilania  jego wyposażenia używanego lub przeznaczonego do użycia podczas przewozu (np. urządzenia chłodzącego).

Gazy można przewozić w zamocowanych zbiornikach paliwa gazowego lub butlach połączonych bezpośrednio z silnikiem pojazdu, lub wyposażeniem dodatkowym, lub w przenośnych naczyniach ciśnieniowych, spełniających obowiązujące przepisy prawa.

W zakresie wielkości zbiorników  gazowych umowa ADR odnosi się do wartości energii w MJ. Wartością graniczną jest 54 000 MJ.

 

Wielkość pojemność zbiorników gazowych w pojazdach umowa ADR limity

Łączna ilość nie może przekraczać: 1080 kg w przypadku LNG i CNG; 2250 litrów w przypadku LPG.
Umowa ADR w zakresie maksymalnej pojemności jak i wielkości zbiorników (butli) z gazem posługuje się wartością 54 000 MJ ze względu na częste sytuacje z łączeniem paliw. W takim przypadku należy odpowiednio dobrać zbiorniki np. na olej napędowy oraz LNG. 

Limity_zbiornikow_LNG_paliwo_ADR tankowanie LNG
Tankowanie paliwa LNG do ciężarówki. Limity zbiorników LNG według ADR.

Czy do tankowania gazu (LNG, CNG) do ciężarówki wymagane są dodatkowe uprawnienia?

Zgodnie z obecnymi przepisami obowiązującymi w Polsce czyli Ustawy o dozorze technicznym osoby tankujące gaz do pojazdów powinny mieć uprawnienia do ich napełniania. Uprawnienia wymagane są do napełniania zbiorników na gaz skroplony lub sprężony, służące do zasilania silników spalinowych w pojazdach. Planowana jest zmiana przepisów w zakresie uprawnień do tankowania gazem pojazdów i ułatwienie w tym zakresie. Możesz o nim przeczytać na naszym BLOGU.
Jeśli chcesz zdobyć uprawnienia do tankowania zbiorników pojazdów gazami typu LNG, CNG zapraszamy na nasze kursy.

Jaka kara za przekroczoną pojemność zbiorników paliwa w pojeździe?

Wykonywanie przewozu pojazdem wyposażonym w zbiornik lub zbiorniki paliwa o łącznej pojemności przekraczającej  maksymalną pojemność określoną w przepisach ADR dla jednostki transportowej w rozumieniu tych przepisów może skutkować nałożeniem kary w wysokości 2000 PLN.