Najczęściej zadawane pytania dotyczące nalewaków TDT
Czym są nalewaki TDT i do czego służą?
Najczęściej zadawane pytania dotyczące nalewaków TDT. „Nalewaki TDT” to potoczna nazwa specjalistycznego urządzenia przeznaczonego do napełniania lub opróżniania zbiorników transportowych. Szczególnie często występują w przemyśle paliwowym, chemicznym i spożywczym. Zapewniają bezpieczne i efektywne przeładunki cieczy, zgodnie z przepisami wskazanymi m.in. w ustawie o dozorze technicznym.
Kto musi posiadać certyfikat TDT na obsługę nalewaków?
Każda osoba używająca nalewaki musi posiadać certyfikat wydany przez TDT. Wymóg ten dotyczy operatorów, kierowców dokonujących rozładunku oraz personelu zajmującego się rozładunkiem towarów niebezpiecznych lub neutralnych.
Jak długo trwa kurs na nalewaki TDT – UNO?
Kurs na nalewaki TDT trwa zazwyczaj od 2 do 3 dni, w zależności od rodzaju szkolenia i zakresu jaki wybierzesz. Czas trwania szkolenia może zależeć od liczby klas towarów niebezpiecznych czy rodzaju transportu ADR czy RID. Czas ten obejmuje zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne.
Ile kosztuje kurs na nalewaki TDT?
Koszt kursu UNO – TDT – nalewaki w ADR SERWIS waha się między 750 a 1200 zł, w zależności od zakresu szkolenia. Uprawnienia UNO – TDT – nalewaki uzyskuje się na określone klasy towarów niebezpiecznych. Możesz uzyskać zaświadczenie kwalifikacyjne do obsługi urządzeń do napełniania i opróżniania zbiorników transportowych do materiałów niebezpiecznych klasy 2 według ADR lub klasy 3 według ADR. Wydawane zaświadczenia mogą się również różnić w zależności czy dotyczą cystern drogowych ADR czy cystern kolejowych RID.
Jak wygląda egzamin TDT na nalewaki?
Egzamin składa się z dwóch części:
- Teoretycznej: 15 pytań jednokrotnego wyboru związane z zasadami obsługi, normami prawnymi i bezpieczeństwem. Darmowe testy próbne do egzaminu UNO – TDT – nalewaki przećwiczysz na naszej platformie online.
- Praktycznej: Część egzaminu odbywa się na naszej instalacji lub instalacji wskazanej przez klienta. Egzaminowany prezentuje umiejętność prawidłowego i bezpiecznego korzystania z urządzenia do napełniania i opróżniania zbiorników transportowych tzw. nalewaka.
Na jak długo wystawiany jest certyfikat TDT?
Zaświadczenie kwalifikacyjne do obsługi urządzeń UNO – TDT jest ważne przez 5 lat w zakresie towarów niebezpiecznych lub 10 lat w zakresie towarów nieniebezpiecznych (neutralnych). Po tym okresie należy złożyć wniosek o przedłużenie uprawnień lub jeśli nie zdążysz zrobić tego w terminie przystąpić do recertyfikacji, aby odnowić uprawnienia. Jak przedłużyć uprawnienia UNO – TDT – nalewaki możesz sprawdzić tutaj.
Czy kurs na nalewaki TDT można zrobić online?
Część teoretyczna kursu może być dostępna online, ale część praktyczna i egzamin muszą odbywać się stacjonarnie, w ośrodku szkoleniowym z uzgodnionym programem szkolenia. W naszym ośrodku szkolenia odbywają się stacjonarnie, ale masz również dostęp do testów do egzaminu UNO na naszej platformie. Nasze autorskie pytania do egzaminu na nalewaki pozwolą Ci zapamiętać przekazaną wcześniej wiedzę. Testy na egzamin UNO oraz dodatkowe materiały w formie online są dla naszych kursantów zupełnie za darmo.
Czy do obsługi nalewaków potrzebne są inne uprawnienia?
Nie, do obsługi nalewaków nie potrzebujesz innych uprawnień. Warto jednak pamiętać, że często operatorem nalewaka jest kierowca cysterny samodzielnie napełniający np. paliwo i później rozwożący je po stacjach paliw. W takim wypadku musi on posiadać uprawnienia ADR podstawowy oraz ADR cysterny. Nie zapomnij też o szkoleniach stanowiskowych oraz z zakresu BHP.
Czy nalewaki TDT są używane tylko w Polsce?
Urządzenia do napełniania i opróżniania zbiorników transportowych używane są w wielu krajach jednak uprawnienia w postaci zaświadczenia kwalifikacyjnego do obsługi takich urządzeń wymagane są wyłącznie w Polsce. Uprawnienia UNO – TDT – nalewaki wynikają z przepisów ustawy o dozorze technicznym.
Czy uprawnienia UNO – TDT – nalewaki można utracić?
Tak, w razie nieprzestrzegania przez osoby obsługujące urządzenia podlegające dozorowi warunków technicznych dozoru technicznego oraz norm i przepisów prawnych w tym zakresie, organ właściwej jednostki dozoru technicznego cofa, w drodze decyzji, uprawnienia kwalifikacyjne.
Pamiętać należy, że zaświadczenia kwalifikacyjne wydawane są na określony termin 5 lub 10 lat. Jeśli nie złożysz wniosku o przedłużenie uprawnień to również utracisz zaświadczenie kwalifikacyjne do obsługi urządzeń do napełaniania i opróżniania zbiorników transportowych tzw. nalewaki.