Skontaktuj się z nami - Nasi doradcy są do Twojej dyspozycji.

Oznakowanie cysterny z paliwem – 2 przykłady

Oznakowanie_cysterny_z_paliwem_ADR_UN1203_1202

Oznakowanie cysterny z paliwem - 2 przykłady

Jak oznakować cysternę z paliwem ?

Cysterny paliwowe stanowią znaczący procent pojazdów przewożących towarów niebezpiecznych ADR na drogach. Paliwo dostarczane jest najczęściej cysternami na stacje paliw. Wśród paliw większość stanowią UN 1202 OLEJ NAPĘDOWY lub OLEJ GAZOWY lub OLEJ OPAŁOWY LEKKI. Oznakowania wymagają również cysterny dowożące UN 1203 czyli benzynę zwaną formalnie w umowie ADR BENZYNĄ SILNIKOWĄ lub PALIWEM SILNIKOWYM. Nie możemy zapomnieć również o nowych paliwach przypisanych do numeru UN 3475 ETANOL I BENZYNA SILNIKOWA, MIESZANINA lub ETANOL I PALIWO SILNIKOWE, MIESZANINA zawierające więcej niż 10% etanolu.
Na stacje dostarczany jest również LPG czyli UN 1965 WĘGLOWODORY GAZOWE, MIESZANINA SKROPLONA I.N.O. jednak pominiemy ten produkt w bieżącym wpisie o oznakowaniu cystern paliwowych.

Jakie są podstawowe zasady oznakowania cysterny z paliwem?

Podstawowe zasady oznakowania cystern tablicami, nalepkami i znakami znajdziemy w przepisach 5.3.2 oraz 5.3.1 umowy ADR. Sposoby oznakowania cystern omawiane są również na kursach ADR CYSTERNY dla kierowców.

Zgodnie z przepisami umowy ADR wymaganymi elementami oznakowania są tablice barwy pomarańczowej oraz nalepki i znaki. Więcej o tablicach numerycznych przeczytasz na naszym blogu.

Ponieważ UN 1202 oraz 1203 są klasyfikowane jako „zagrażające środowisku” wymaganym oznakowaniem będzie również znak „zagrażający środowisku” zwany popularnie „rybą i drzewem”.

Nalepka nr 3 ADR, znak zagrażający środowisku
Nalepka nr 3 ADR, znak zagrażający środowisku
Jakie nalepki do oznakowania cysterny z paliwem?

Do oznakowania cystern z paliwami sklasyfikowanych jako UN 1202 i UN 1203 używany nalepki nr 3. Nalepka ta występuje w 2 wersjach kolorystycznych. ADR dopuszcza czerwone tło z płomieniem i numerem 3 na dole w wersji białej i czarnej. Niezależnie od wersji wybranej do oznakowania cysterny obie są prawidłowe.

Ponieważ UN 1202 oraz 1203 są klasyfikowane jako „zagrażające środowisku” wymaganym oznakowanie będzie również znak „zagrażający środowisku” zwany popularnie „rybą i drzewem”.

Jak rozmieścić tablice, nalepki i znaki?

W przypadku przewozu UN 1202 i UN 1203 mogą wystąpić różne konfiguracje pojazdów, sposobu załadunku do różnych komór. W naszym wpisie zobaczysz 2 przykłady oznakowania cysterny w konfiguracji ciągnik siodłowy z naczepą – cysterną wielokomorową. Cysterna w obu przypadkach będzie napełniona oboma produktami.

oznakowanie cysterny z paliwem UN1202 UN1203
oznakowanie cysterny z paliwem UN1202 UN1203

Na pierwszym przykładzie oznakowanie zawiera tablice bez numerów z przodu i z tyłu jednostki transportowej, a na wysokości każdej komory umieszczona jest tablica dla produktu znajdującego się w komorze. Komory od 1 do 3 zawierają UN 1203, a komory 4-5 zawierają UN 1202. Dodatkowo na obu bokach i tyle cysterny znajduje się nalepka nr 3 i znak „zagrażający środowisku”. Zgodnie z przepisem 5.3.1.4.1 umowy ADR jeżeli na wszystkich komorach wymagane jest umieszczenie takich samych dużych nalepek ostrzegawczych, to powinny one być umieszczone tylko jednokrotnie na każdym boku i z tyłu pojazdu. 

Uproszczenie przy oznakowaniu ADR dla cysterny z UN 1202 i UN 1203

Drugi przykład oznakowania został uproszczony zgodnie z przepisem 5.3.2.1.3. Uproszczenie to powoduje, że używany do oznakowania jednostki transportowej tylko 2 tablic. Tablice te powinny być umieszczone z przodu i z tyłu jednostki transportowej i zawierać numer rozpoznawczy zagrożenia i numer UN najniebezpieczniejszego z przewożonych materiałów, tzn. materiału charakteryzującego się najniższą temperaturą zapłonu. 

Takie uproszczone oznakowanie cystern dozwolone jest wyłącznie dla cystern przewożących materiały UN 1202, 1203, 1223 lub paliwo lotnicze zaklasyfikowane do UN 1268 lub 1863, ale nieprzewożących żadnych innych materiałów niebezpiecznych. W zakresie nalepek 3 i znaków „zagrażający środowisku” oba przypadki są oznakowane tak samo. 

Co jest wymagane przy przewozie ADR paliwa w cysternie?

Jeśli chcesz przewozić paliwo w cysternie powinieneś zacząć od kursu ADR podstawowy oraz kursu ADR cysterny na których dowiesz się również jakie tablice powinny być użyte na cysternie. W niektórych firmach będziesz sam napełniał cysternę na terminalu paliwowym. W takim przypadku będziesz musiał uzyskać zaświadczenie kwalifikacyjne  dające uprawnienia tzw. NALEWAKI – UNO.

Pamiętaj, że wpis nie wyczerpuje wszystkich elementów oznakowania cysterny. Cześć oznakowania dotyczącego np. kodu cysterny umieszczona jest na tabliczce cysterny.

Jeśli planujesz przewozić benzynę , diesla lub inne towary niebezpieczne jako przedsiębiorca dotyczy Cię obowiązek wyznaczenia doradcy ADR  .Skontaktuj się  ADR SERWIS i skonsultuj swoją sytuację lub zleć nam audyt ADR. 

Related Posts