Skontaktuj się z nami - Nasi doradcy są do Twojej dyspozycji.

Skrócenie szkolenia okresowego KOD 95

W Dzienniku Ustaw pod pozycją 857 ogłoszono Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 4 czerwca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szkolenia i egzaminowania kierowców wykonujących przewóz drogowy. Podstawą prawną jest art. 39i ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (2024.728 i 731).

Co zostało zmienione w rozporządzeniu w sprawie szkolenia i egzaminowania kierowców?

Z perspektywy kierowcy zawodowego posiadającego uprawnienia ADR doprecyzowany został zapis dotyczący dokumentów, które po ukończeniu kursu ADR dla kierowcy pozwalają na skrócenie szkolenia okresowego zwanego popularnie „kodem 95” lub „szkoleniem okresowym”.

Poprzednia wersja rozporządzenia nie precyzowała jakie dokumenty konieczne były do potwierdzenia szkolenia i skrócenia przez to szkolenia okresowego, kwalifikacji wstępnej.

Jaki dokument potwierdza odbycie szkolenia i skraca kwalifikację wstępną, szkolenie okresowe?

W nowym rozporządzeniu do § 16 dodano ustęp 1a i 1b, które dokładnie wskazują jakie dokumenty po ukończeniu szkolenia ADR dla kierowcy pozwalają na skrócenie kwalifikacji wstępnej i szkolenia okresowego.

Aby skrócić szkolenie okresowe lub kwalifikację wstępną należy po ukończeniu kursu ADR dla kierowcy przedstawić w ośrodku szkolenia:
1) zaświadczenie ADR, którego wzór określają przepisy wydane na podstawie art. 31 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych, lub zaświadczenie o ukończeniu kursu z zakresu przewozu towarów niebezpiecznych, którego wzór określają przepisy wydane na podstawie art. 58 tej ustawy, wydane przez właściwą władzę Rzeczypospolitej Polskiej;

2) zaświadczenie, o którym mowa w 8.2.1.1 Umowy dotyczącej międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (ADR), sporządzonej w Genewie dnia 30 września 1957 r., zgodne ze wzorem określonym w 8.2.2.8.5 tej Umowy, wydane przez właściwą władzę państwa innego niż Rzeczypospolita Polska, będącego stroną tej Umowy.

Zaśiadczenie ADR kierowcy - wzór certyfikatu ADR

Wzór zaświadczenia ADR wydanego przez Polskę. Źródło: https://unece.org/adr-certificates-0#accordion_35

Kurs ADR – o ile skraca kwalifikację wstępną i szkolenie okresowe?

Ukończenie kursu ADR pozwala na skrócenie:
1) kwalifikacji wstępnej – o 28 godzin;
2) kwalifikacji wstępnej przyśpieszonej – o 14 godzin;
3) kwalifikacji wstępnej uzupełniającej – o 7 godzin;
4) kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyśpieszonej – o 7 godzin;
5) szkolenia okresowego o:
a) 14 godzin (dwa moduły) – jeżeli osoba szkolona ukończyła szkolenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, (czyli kurs ADR) albo
b) 7 godzin (jeden moduł) – jeżeli osoba szkolona ukończyła szkolenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2. (czyli szkolenie potwierdzające kwalifikacje osób transportujących zwierzęta środkami transportu drogowego)

Czy zaświadczenie ADR uzyskane w innym kraju skraca kwalifikację wstępną i okresową w Polsce?

Tak odbycie kursu ADR dla kierowcy i uzyskanie zaświadczenia ADR w innym kraju będącym członkiem umowy ADR pozwala na skrócenie kwalifikacji wstępnej i okresowej na takich samych zasadach jak zaświadczenie ADR po szkoleniu w Polsce.

Wzór zaświadczenia ADR wydanego przez Ukrainę. Źródło: https://unece.org/adr-certificates-0#accordion_50

Kiedy należy przedstawić certyfikat ADR kierowcy aby uzyskać skrócenie szkolenia okresowego lub kwalifikacji wstępnej?

Zmniejszenie wymiaru godzinowego szkolenia następuje na podstawie przedłożonego przez osobę szkoloną dokumentu, o którym mowa w ust. 1a lub 1b, w okresie ważności tego dokumentu w dniu rozpoczęcia szkolenia. Czyli upraszczając aby uzyskać skrócenie szkolenia okresowego lub kwalifikacji wstępnej należy przedstawić odpowiedni ważny dokument w dniu rozpoczęcia szkolenia. Tutaj znów brak precyzji w przepisach ponieważ jako dozwolony dokument wskazano również zaświadczenie o ukończeniu kursu ADR, a dokument ten nie ma wskazanej daty ważności. Jednak w Art. 21. 10 Ustawy o przewozie towarów niebezpiecznych znajdziemy informację : Uczestnik kursu przystępuje do egzaminu nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia jego ukończenia. W tym terminie może też przystępować do egzaminów poprawkowych..

Kiedy rozporządzenie wchodzi w życie?

§ 4. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem § 1 pkt 4 w zakresie § 49a ust. 3 pkt 2, który wchodzi w życie po upływie 60 dni od dnia ogłoszenia.

Podstawy prawne

Ustawa o przewozie towarów niebezpiecznych

Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2022 r. w sprawie szkolenia i egzaminowania kierowców wykonujących przewóz drogowy

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 4 czerwca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szkolenia i egzaminowania kierowców wykonujących przewóz drogowy

Planujesz zdobyć uprawnienia do przewozu towarów niebezpiecznych? Zapraszamy na nasze kursy ADR dla kierowców

Related Posts